неділя, 20 січня 2019 р.

ПРОФЕСІЙНЕ ВДОСКОНАЛЕННЯ ПЕДАГОГА У КОНТЕКСТІ КОНЦЕПЦІЇ "НОВОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ШКОЛИ"

Василик Тетяна Іванівна,
заступник директора з навчальної роботи 
Голубієвицької загальноосвітньої 
школи І –ІІІ ступенів 
Компаніївської селищної ради 
Кіровоградської області 

Анотація. У статті розглядається поняття професійного вдосконалення самоосвіти, визначається їх особливості. Проаналізовано окремі форми та мотиви самоосвіти педагогічних працівників. 
Сучасний учитель має постійно працювати над собою, швидко вчитися, опановувати нові технології, миттєво змінюватися, щоб відповідати швидкоплинним вимогам суспільства. Він поступово перестає бути джерелом знань, а має навчити молоде покоління організовувати процес засвоєння знань. Тому сьогодні Міністерство освіти і науки вже не просить, а вимагає від учителів бути відкритими до змін. 
Окрім того, серед вимог до професійних й особистісних якостей освітян нормативні документи визначають вмотивованість, компетентність, творчість, гнучке мислення, відповідальність за результати власної діяльності та здатність до саморозвитку. Чи важко відповідати цим вимогам? Так, непросто! Проте варто зусиль.
Український педагог повинен розуміти, що навчатися потрібно. Та й у новому Законі України «Про освіту» (ст. 59) зазначено, що професійний розвиток педагогічних працівників передбачає «постійну самоосвіту, участь у програмах підвищення кваліфікації та будь-які інші види і форми професійного зростання» 

СТВОРЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНО-ОСВІТНЬОГО ПРОСТОРУ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ

Алла Шахназарова, 
заступник директора з навчальної роботи 
комунального закладу «Компаніївське 
навчально-виховне об’єднання» 
Компаніївської селищної ради 
Кіровоградсткої області 

Анотація. У статті розглянуто створення інформаційно-освітнього простору закладу освіти на прикладі КЗ «Компаніївське НВО». 

Ключові слова: інформаційне забезпечення, інформаційне середовище, ІКТ-компетентність, освітній процес. 

Хто володіє інформацією, той володіє світом. 
Уїнстон Черчілль. 
Світ, що нас оточує, є надзвичайно динамічним, складним, енергетично насиченим, то ж і вимагає від кожного мобільності, потужності, миттєвої реакції на все нове. Освіта ж, у першу чергу, має бути на крок попереду від інших галузей. Відповідно й успішність діяльності кожного закладу освіти залежить від його можливості оптимально швидко пристосовуватись до реалій сучасного життя з метою пошуку резервів оновлення й ідей розвитку в умовах реформ та жорсткої конкуренції. З огляду на це, сучасний освітній заклад з кожним днем вимагає все більш активного використання інформаційних і комунікаційних технологій в різних сферах своєї діяльності. 
Державою зроблено певні кроки для формування на правовій основі інформаційного суспільства, зокрема: прийнято низку нормативно-правових актів, які, зокрема, регулюють суспільні відносини щодо створення інформаційних електронних ресурсів, захисту прав інтелектуальної власності на ці ресурси, впровадження електронного документообігу, захисту інформації. 

ІНФОРМАЦІЙНО-ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ

Марина Варакута, заступник директора 
з навчально-виховної роботи Гарманівської
загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів
Компаніївської районної ради 
Кіровоградської області

У зв’язку зі змінами які відбуваються в нашому суспільстві, а в цілому й в освіті, є актуальним питання про інформатизацію освітнього простору навчального закладу. Виникає потреба для створення єдиного інформаційного середовища. Враховуючи потреби вчителів, учнів та батьків в закладі потрібно створити систему інформування, яка здатна буде задовольнити їх в повному обсязі. 
Для того, щоб підготувати учнів для повноцінного життя у інформаційному суспільстві, потрібно сформувати вміння і навички критичного мислення в умовах роботи з великим обсягом інформації, самостійно працювати з навчальним матеріалом із використанням інформаційних технологій, розвивати комунікабельність, розвивати навички публічних виступів, приймати участі в дискусіях, працювати в команді. 
Одним з найбільш перспективних варіантів для того, щоб розвинути ці завдання є формування єдиного інформаційного-освітнього простору школи, який забезпечить активну інтеграцію інформаційних технологій в освітній процес, що створить умови для компетентного учня. 

ООСВІТНЬО-ІНФОРМАЦІЙНЕ СЕРЕДОВИЩЕ ЯК ЗАСІБ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В СУЧАСНОМУ ЗАКЛАДІ ОСВІТИ


    Катерина Леонова, заступник директора
з навчальної роботи Полтавської загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів Компаніївської районної ради
Кіровоградської області

Сучасний світ настільки динамічний, складний, енергетично насичений, що від нас, освітян, вимагає мобільності, потужності, миттєвої реакції на все нове. Освіта має бути на крок попереду від інших галузей. Держава визнає, що пріоритетним напрямом розвитку освіти в Україні є впровадження сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, що забезпечують удосконалення навчально-виховного процесу, підвищення доступності якісної, конкурентоспроможної освіти відповідно до вимог інноваційного сталого розвитку суспільства, підготовку людини до життєдіяльності в інформаційному просторі . 
Інформаційно-комунікаційні технології створюють передумову для успішного здійснення управлінської, навчально-виховної, фінансової діяльності школи. Ефективне використання даних технологій надає можливість кожному навчальному закладу швидко реагувати на ті зміни, що відбуваються в освітньому просторі. Вже не достатньо мати певну кількість комп’ютерів, треба бути частиною єдиного освітньо-інформаційного простору. 

ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ В УПРАВЛІННІ ЗАКЛАДОМ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ

Тетяна Томіленко, заступник директора 
з навчальної роботи Лозуватської 
загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів 
Компаніївської районної ради 
Кіровоградської області

Анотація: стаття розкриває практичне застосування інформаційних технологій у системі управління закладом освіти. 

Інформаційні технології у наш час стали невід’ємною складовою освітнього процесу в закладі освіти. Вільне володіння цими технологіями є складовою базової освіти. Впровадження в освіту інформаційних технологій сприяє підвищенню її якості, а також удосконаленню організації роботи закладу та управління ним. 
Інформаційні технології розвиваються дуже динамічно, так само динамічно має розвиватися і методика їх використання в освітньому процесі. До сучасних інформаційних технологій навчання відносяться інтернет-технології, мультимедійні програмні засоби, офісне та спеціалізоване програмне забезпечення, електронні посібники та підручники, системи дистанційного навчання (системи комп’ютерного супроводу навчання). 

СВОРЕННЯ НОВОГО ОСВІТНЬОГО СЕРЕДОВИЩА ЗАКЛАДУ ОСВІТИ В УМОВАХ РЕАЛІЗАЦІЇ ЗАКОНУ УКРАЇНИ "ПРО ОСВІТУ"

Світлана Діхтяр,заступник директора 
з навчально-виховної роботи Нечаївської 
загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів
ім. Ю. І. Яновського Компаніївської
 районної ради Кіровоградської області 

Анотація. У статті описано досвід організації освітнього простору в початковій школі в умовах реалізації Закону України «Про освіту» та Концепції Нової української школи з метою самореалізації та всебічного особистісного розвитку кожної дитини. 

На сучасному етапі розвитку суспільства відбувається реформування освітньої галузі. Головна мета нововведень – створення Нової української школи, осередку знань і можливостей для самореалізації та всебічного особистісного розвитку кожної дитини. 
За словами Міністра освіти України Лілії Гриневич: «Нова українська школа – це освіта нових сенсів, дитиноцентризму і поваги до кожної людини. НУШ – це цікава, практикоорієнтована, безпечна і дружня до дитини школа. А для батьків вона – відкрита, чесна і націлена на співпрацю». 
Для НУШ створено новий Державний стандарт початкової освіти, нові програми, нові підручники. 

пʼятниця, 18 січня 2019 р.

НАУКОВО-МЕТОДИЧНИЙ СУПРОВІД ПРОФЕСІЙНОГО РОЗВИТКУ КЕРІВНИХ ТА ПЕДАГОГІЧНИХ КАДРІВ У СУЧАСНОМУ ОСВІТНЬОМУ СЕРЕДОВИЩІ РЕГІОНУ















Світлана Тацієнко,  завідувач
Ольга Зубкова, методист
комунальної установи "Центр гуманітарної політики" 
Компаніївської районної ради Кіровоградської області

Анотація. У статті подається регіональний аспект науково-методичного супроводу професійного розвитку керівних та педагогічних кадрів, спрямованого на їх підготовку до ефективного використання сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, забезпечення результативності методичної роботи в умовах створення та розвитку сучасного освітнього середовища.
У сучасних умовах методична служба повинна здійснювати науково-методичний супровід інноваційних процесів, створювати мережевий диференційований освітній простір, в якому відбувається професійна взаємодія рівноправних партнерів на принципах людиноцентризму, гуманізму, фасилітативності, індивідуалізації, неперервний професійний розвиток педагогічного працівника за індивідуальною освітньою траєкторією.
В рамках реалізації проблеми «Науково-методичний супровід професійного розвитку керівних та педагогічних кадрів у сучасному освітньому середовищі регіону» районним методичним кабінетом визначено основні завдання:

четвер, 17 січня 2019 р.

ВНУТРІШНЬОШКІЛЬНИЙ КОНТРОЛЬ ЯК ІНСТРУМЕНТ УПРАВЛІННЯ ЯКІСТЮ НАВЧАННЯ УЧНІВ


Олена Прус,
заступник директора з навчально-виховної роботи
Водянської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів
Компаніївської районної ради Кіровоградської області

Анотація. Статтю присвячено проблемі важливості внутрішньошкільного контролю в умовах формування сучасного закладу загальної середньої освіти як інструменту управління якістю навчання учнів. 

Внутрішньошкільний контроль – проблема актуальна, адже він є однією з найважливіших управлінських функцій, яка безпосередньо пов'язана з функціями аналізу. Внутрішньошкільний контроль – це всебічне вивчення та аналіз освітнього процесу в школі з метою координування всієї роботи відповідно до поставлених завдань [1, 390]. Ефективність управління освітнім процесом багато в чому залежить від того, наскільки добре керівник володіє інформацією про реальний стан цього процесу. Діяльністю як педагогічного, так і учнівського колективів у школі керує директор спільно зі своїми заступниками. Отже, директор школи повинен керувати освітнім процесом у відповідності до вимог сьогодення. Тому і контроль повинен бути спрямований, перш за все, на забезпечення високої якості навчання і виховання здобувачів освіти. Функції контролю - це перевірка та облік виконання керівних вказівок, результативності їх виконання, виявлення причин недоліків [1, 122]. На основі даних контролю здійснюється координування роботи відповідно до поставлених завдань. Таким чином, контроль включає аналіз досягнутих результатів та є вихідним пунктом нового циклу управління, передбачає виявлення нових завдань, що випливають з аналізу стану роботи закладу освіти.

ІННОВАЦІЙНІ ФОРМИ РОЗВИТКУ ПРОФЕСІЙНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ

Валентина Ярова,
заступник директора з навчальної роботи 
Першотравенської загальноосвітньої 
школи І-ІІІ ступенів Компаніївської районної ради 
Кіровоградської області

Анотація. Шляхи підвищення професійної підготовки творчого вчителя, який вміє організовути навчальний процес так, щоб діти самі пізнавали світ. Сучасний вчитель має сам бути учнем, постійно змінюватися і розвиватися. Сьогодні передусім важливо володіти так званими soft skills — вмінням працювати в команді, вирішувати проблеми і знаходити творчі рішення. Завдання вчителя НУШ— не просто передавати знання, а бути фасилітатором, модератором, помічником, тьютором, щоб навчити дітей самостійно здобувати інформацію. Як навчати вчителя? Про це мова у тексті. 

У сучасних умовах реалізації Закону України «Про освіту», яка визначає основні напрями, пріоритети, завдання державної політики в галузі освіти, кадрову і соціальну політику, спрямовану на підвищення якості й конкурентоспроможності освіти, вирішення стратегічних завдань, що стоять перед системою освіти в нових економічних і соціокультурних умовах, її інтеграцію в європейський і світовий освітній простір, важливого значення набуває проблема підвищення якості професійної компетентності працівників освіти зумовлена зростанням вимог до рівня їх професійної майстерності. Особливу роль у здійсненні реформ в освіті відіграє вдосконалення науково-методичної роботи шляхом формування інноваційного освітнього середовища, реалізації особистісно-орієнтованого, індивідуального та диференційованого підходу до підвищення їхньої професійної компетентності.